İlginç konular

Bu gün Od (ateş) Çarşambası

3/04/2014
Bu gün Azerilerde kutlanan bir bayramın 2. Çarşambası.Nevruz bayramı bizde kutlanan bayramlardan biri ve benim belki de en çok sevdiğim bayram.Bu bayramda yapılan oyunlar,konuşmalar,adetler beni hep büyülemiştir.Bazıları artık unutulup gitse de ,bir çoğu hala yerini korumayı başarıyor. :)

Aslında bu bayram Türklerdeki Hıdırellez gibi,yani onunlar aynı şey.Biz de ocak üstünden atlar,bu bayrama özel yemekler yaparız.


Ve bayrama 4 hafta kala her Salı günü bir Çarşamba kutlanır.Toprak,od (ateş),su ve yel (rüzgar) bu Çarşambalar.Bu gün de Od,yani ateş Çarşambası.Aslında bu Çarşambaların her biri bayram gibi kutlanmalıdır.Ama uzun asırlardan sonra bu adet ortadan kalkmış ve sadece 20-21 Mart bayram olarak kutlanıyor.

Bu bayram insanlarımızın Güneşe ve ateşe olan bağlılığından geliyor.Bu yüzden bu gün,yani 20-21 Mart günü ocak yakıp üzerinden atlarlar,dertlerinin buraya dökülmesini dilerler.Özel yemekler pişirirler-bunlar Şekerbura (içi ceviz ve şekerle dolu çörekler),Paxlava (sizin baklavanızın biraz daha farklı bir versiyonu) ve Şorgoğal (İçine özel baharatlı 'iç' konulmuş çörekler) oluyor.


Biz bu günde özel fallara bakarız.Bekar kızlar bir araya toplanıp nışanlı bir kızın yüzüğüne bağladıkları saç telleriyle fala bakarlar...Kapıya sırtı dönük durup ayakkabılarının tekini başlarının üstünden atar ve ayakkabının burnu sayesinde o sene evlenip evlenemeyeceklerini anlamaya çalışıyorlar...Çok eğlenceli,ama bu sadece eskilerden gelmiş bir adet,yani gerçeklik payı yok. Kalkığ da ayakkabınızı boş yere kapıya fırlatmayın,bunu bilmek için erkek arkadaşınıza sormanız yeter. ;)

Kolejde okurken kızlar hepsi sırf fala bakmak için saçlarını yolardı.Bütün sınıf tüy içinde kalırdı resmen. :)

Bu günü de size uğru getirmesini diler ve yazımı burada bitiririm. :)

_Eva_

You Might Also Like

0 yorumunuz