İlginç konular

Bu gün Yel (Rüzgar) Çarşambası

3/11/2014


Herkese merhaba. :) Bu gün Yel (Rüzgar) Çarşambası ve biz bahara biraz daha yaklaşmış bulunuyoruz.Bundan sonraki Çarşamba son Çarşamba ve sonra da Nevruz geliyor.Yel Çarşambasında da yine her kes hazırlıklar yapar,temizlik işleri görür ve bu güne özel yemekler yapar.Yine genç kızlar fal bakar ve geleceğini öğrenmeye çalışırlar. :)


Bütün bayramları severim ama Nevruz'un benim için yeri ayrıdır.Yaz'ı sevdiğimden midir nedir bilmem,ama bu bayramda daha mutlu ve daha huzurlu olurum.Havalar ılındıkca bana da güç gelir sanki ve yüzüm daha çok güler.


Yel Çarşambası daha açık:

Uyandıran Çarşamba veya "Rüzgârlı Çarşamba" olarak da bilinir. Bu günde esen sıcak veya ılık rüzgârlar yazın gelişini insanlara ve doğaya haber verirler. Uyanan yel, daha önceden uyanmış olan suyu, ateşi harekete geçirir. Nevruz şenliklerindeki Yel Baba töreni geçmiş çağlardaki Yel Tanrısı inancı ile ilgilidir. O gece söğüt ağacının veya kutlu sayılan başka bir ağacın altına gidilerek Yel Baba çağırılır. Eğer Yel Baba (Yel Ata) insanların sesini duyup eserse ve söğüdün dallarını toprağa dokundurursa, tutulan dilekler yerine gelecek demektir.


Her kesin Nevruzunu kutlar ve onlara bu Nevruz kadar bahar kokulu günler dilerim. :)

_Eva_

You Might Also Like

0 yorumunuz