İlginç konular

Semeni (Səməni) hazırlanması

3/20/2014

Her kesin bayramı kutlu olsun. :) Malum bu gün Nevruz bayramı ve bu gün sadece bu bayramla ilgili her şeyi size iletmeye çalışacağım.Kaç haftadır Nevruzu adım adım takip ediyor ve bekliyoruz.Çarşambalar geçti ve sonunda Nevruz geldi.Peki Nevruz'un en önemli simgesi nedir?Tabi ki Semeni. :)


Semeni buğdayı ıslatarak elde edilen yeşil bitkidir.Bunu bolluk ve bereket getirmesi için Nevruz'a 10 gün kala ıslatmak lazım.Erken yaparsanız sararır,geç başlarsanız ideal boya ulaşmaz.

Eskiden Semeni'yi parayla alan birini zor bulurduk.Her kes kendisi yapardı.Bu bir adetten öte,bir kanundu.Ama şimdi tam aksine.O kadar tembelleştik ki bir avuç buğdayı ıslatmayı ağır bir iş biliyoruz.Tembellik etmeyin de siz de yapın.Sadece Nevruz için değil ki,eviniz bahar koksun. :)


Semeni'nin yapımı:

İlk önce buğdayımızı alıyoruz.Her kes kendi zevkine göre yapa bilir.Onun miktarı yoktur.Islatma işlemi zamanı buğdayları bir parça gazlı beze sarıyoruz ve suda ıslatıyoruz.Bu kadar.Sonra onu ışık olan,ya da güneşli bir yerde bir kaç gün bekletiyoruz.Beklettiğimiz yer ılık olmalı,hatta sıcak da olsa fena olmaz.Daha çabuk olur işimiz.

Sonra her gün açıp bakıyoruz ve elimizle alt üst yapmak şartıyla karıştırıyoruz.Alttaki buğdaylar da yeşersin diye.Ve karıştırdıktan sonra yine su döküp ıslatıyoruz.Bir kaç gün bunu devam ettiriyoruz.Sonunda tabağa alıyoruz ve güneş ve ışığın bol olduğu yerde bekletiyoruz.Her gün suluyoruz.Bol suyla,iyice suluyoruz.Bu kadar.Geriye sadece kırmızı kuşağı beline bağlamak kalıyor. ;)

Siz de yapın,mis gibi koksun. :)

_Eva_

You Might Also Like

0 yorumunuz