İlginç konular

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

4/23/201423 Nisan etkinlikleri başlar başlamaz bizim evde de her kes coşardı.Azeri olsam da bu bayramı çok severdim.Şimdi de kardeşim bayılıyor. :)

Peki nedir bu 23 Nisan? Nereden geldi?Hadi öğrenelim. :)


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı,Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin resmî tatil günlerinden ve ulusal bayramlarından biridir.Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilmiştir.

Hakimiyet-i Milliye Bayramı (önceleri 1 Kasım, sonra 23 Nisan), saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM'nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşırken, Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı.Türkiye Radyo Televizyon Kurumu,UNESCO'nun 1979'u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından,TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır.Günümüzde bayrama birçok ülkeden çocuklar katılmakta, çeşitli gösteriler hazırlanmakta, okullarda törenler ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca 1933'te Atatürk'le başlayan çocukları makama kabul etme geleneği günümüzde çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki memurların yerine geçmesi şeklinde devam etmektedir .


En çok da çocukların memurların yerine geçme geleneğini seviyorum.Minik minik çocuklar büyümüş de küçülmüş bir şekilde koltukta otururken o kadar komik görünüyorlar ki. :)

Her kesin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun. :)

You Might Also Like

0 yorumunuz