İlginç konular

10 Mayıs - Çiçek bayramı

5/12/201410 Mayıs Azerilerde Çiçek (Gül) bayramı olarak kutlanan ve Geçmiş Cumhurbaşkanımız Haydar Aliyev'in (Heydər Əliyev) doğum günü olarak anılan gündür.
İki bayram ve özel gün bir arada olduğu için bu gün daha bir coşkulu ve şen geçer.Farklı ülkelerden çeşitli renklerde ve türlerde çiçekler getirilip günlerce,hatta aylarca önceden yetiştirilir.O çiçeklerden farklı şekillerde bir sürü figür yapılır.Biz de duramadık,hadi gidelim de o çiçekleri bir görelim dedik.Aslında 10 Mayıs'ta gitmeliydik,en büyük coşku o gündür çünki.Ama daha çok sıklık ve rahatsızlık olur dedik ve bir gün sonra,yani 11 Mayıs'ta çiçekleri görmeye Haydar Aliyev Sarayının önünde düzenlenen gösteriye gittik. :)Ben çiçekleri seven bir insan olarak o kadar çok çiçeği bir arada gördüğüme çok sevindim ve açıkçası şaşırdım. :)Harikaydı gerçekten.Bazı yerlerde yolların kötü durumu,maaşlar ve Ülkedeki diğer problemler düşünülürse aslında bu tarz şeyler bize fazla gereksiz ve sıkıcı gele bilir.Çünki insanlar sadece kendi dertleriyle ilgilenmek ve problemlerini çözmeye çalışmakla meşgul.Ama yine de çiçek gibi hayatımızdaki en harika şeyi,hayatımıza renk katan belki de tek şeyi görmemek bence en azından kendimize bir tür bencillik olur.Teyzemin ve onun torununun gelişiyle sonunda annemi de evden çıkarmayı başardık ve oraları gidip gördük.Oradan da Denizkenarı park'a gittik. :)Size de göstermek için bir sürü fotoğraf çektim. :)


 

Çiçekten yapılma bir figür daha. :)


 Bu benim canım kardeşim.Çiçekleri görmeyi,parka gitmeyi,özellikle dondurma yemeyi çok sever.


 Lan Fontaine masallarından fırlamış gibi bir görünüm veren fontanımız. :) Bizi fena ıslattı.Ama sonunda fotoğrafını çekmeyi başardım. :)


 Sanki fontan'ı o idare ediyor yaa. :)


Yine bir fontan. :)


Çiçekler...


Rengi daha açıktır aslında,ama resimde böyle düştü. :)


Bu da orada anneme zorla aldırdığım ve boğazımın ağrımayacağına inanması için azar azar yediğim,yılın ilk dondurması. :)


 Hazar (Xəzər) denizi. :)


Çiçekler ve onların büyüleyici renkleri. :)Bir gün önce gitseydik belki daha taze olurlardı,sanki solmuşlar biraz. :/
 

 Bu da biz Azerilerin en çok sevdiği ve çocuklarına hep anlattıkları masal kahramanı Cırtdan. :) Kendisi ninesine odun getirecek diye başına gelmeyen kalmadı.


 Bunu çiçekten yapmışlar ve buna bakınca neden figürlerin önlerine zincir taktıklarını ve yanında belirli mesafeden fazla yaklaşmaya izin vermediklerini anlaya biliyorum.Onlara o kadar emek sarf ediliyor. :/ :)


 Demirden yapılmış ve çiçeklerle süslenmiş geçit ve onun üzerindeki her çiçeğin rengine uygun şemsiyeler. :)


Beyaz çiçekler...


Ve beyaz çiçeğin daha yakından ve daha büyük görüntüsü. :)


Bu da bir masal kahramanı.Bizim dilde TıkTık Xanım.Kendisi bir böcektir.Hem de kara kura,çirkin bir böcek.Ama doğal kaynaklardan kendini güzelleştirir ve arkadaş aramayı çok sever. :)


O kadar fazlalardı ki,tek tek çekmeye zamanım ve açıkçası yerim el vermedi.Her kes fotoğraf çekmek istiyor ve her kes bunu ilk kendisi yapmak istiyor. :/


 Kedi olmazsa olmaz. :)


Maşa ve Ayı'dan Maşa.Aslında dikkatle bakınca Maşa'dan başka her şeye benzemiş,ama bu bizim keyfimizi bozacak kadar büyük bir ayrıntı değil. :)


Tavşan bence en tatlısı.Maviş maviş gözleri var. :)


 Asker mi acaba?Hadi siz bulun. ;)


Deve ve Panda...


Kirpi. :)


Tavus Kuşu...


Kaplan-yavru kaplan. :)


 Çiburaşka izleyen oldu mu?


 Yine bir tavus kuşu. :)


Mini Mouse. :)


Timsah.Aman dikkatli olun... :)


Bal seven ve onsuz pek dayanamayan Winnie the pooh. :)
 

 Gül...


Salyangoz. :)Köpek...Bir dahaki Çiçek bayramı ve başka bayramları sizinle paylaşmak dileğiyle... :)

_Eva_

You Might Also Like

0 yorumunuz