Bu ara izlediklerim

Coco Chanel'den önce

5/24/2014Coco Chanel, içinde bulunduğu gösterişli yaşama ayak uydurmadı, bu yaşam içinde kendi kurallarını koydu ve bir fenomen oldu. Filmde, Chanel’in yetimhanede başlayan çocukluğundan, sosyetenin içine girip dünya modasına hükmeden isim oluşuna kadarki gençlik yılları anlatılıyor. Bu zaman içerisinde Chanel’in hayatına giren iki önemli erkek: Etienne Balsan ve Boy Capel’i de Benoit Poelvoorde ve Alessandro Nivola canlandırıyor.


 Bilenler bilir,ben hep Moda Tasarımcı olmak istemişimdir ve bu hayalim de hep hayal olarak kalacağını bildiğim halde çizim yapmaktan ve kumaş dahi gördüğümde ağzımı kapatamamaktan vazgeçemiyorum.Bu aralar pek çok kez bu konuda düşündüm.Nereye kadar devam edecek bu,daha ne zamana kadar boşuna çizim yapacağım diye.Hem bu fikirleri beynimden uzaklaştırmak,hem de biraz daha bilgi edinmek amacıyla Google'a ünlü modacılar yazdım.Sonuçta karşıma hem bir sürü isim,hem de kıyafet resmi çıktı.Sonunda Coco'da karar kıldım ve biraz daha derinlere inince onun hakkında çekilmiş,belgesel tadındaki filmle daha önce karşılaştığımı kabul etmek zorunda kaldım.Reklamını görsem de ilgimi çekmeyen,ama Coco hakkındaki araştırmalarımdan sonra aklıma takılan bu filmi izlemeye karar verdim.Bu film hakkında iki tür kanıya vardım.Birincisi ve en önemlisi moda tasarım hakkında bir şey bilmeyenlerin ve elbiselerle benim kadar dost canlısı olmayanın biraz da olsa bu filmden sıkılacaklarına eminim.Çünki film sakin başlıyor ve öyle de devam ediyor.Ta ki sonuna kadar.Coco'nun yetimhaneye bırakılıp,bir daha hiç ziyaret edilmemesi zaten gelecekte bu konuda ne büyük sıkıntılar yaşayacağının göstergesiydi.Sakin,kendine güveni az buçuk sarsılmış ve geçmişte hasar görmüş bir kişiliğe sahipti.Onun deyimiyle 'seçkin' bir yerde çalışıyordu ve aslında en büyük hayaline ulaşması için az bir yol katetmesi gerekti.Kardeşi ve işten atılması bu yolu da tıkadı ve onun dolambaçlı,taşra yollarla ilerlemesine,birilerinden yardım istemesine neden oldu.Vazgeçmedi...Bu yollar utanç verici ve istenmeyen olsa da dayandı.Aşık oldu ve sonunda başardı... Kadınların hayatına bir sürü yenilik getirmiş ve erkeklerin aklını başından almasa da,onlara kim olduğunu anlatan biriydi Chanel.Hiç kimseyi umursamayan,özgür,ama utangaç biriydi.Yine de diğerlerinin içinden sıyrılmayı başardı.

Çok söz demek mümkün aslında.Bir yerde okuduğum gibi "Chanel-elbise?Giyim?Moda?...Hayır,çok daha fazlası...".Çok doğru bir şekilde söylenmiş bir kaç cümle...Kendine kurduğu imparatorluk ve orada pazar gününe kadar çalışması...Bir sürü şey söylene bilir.Hepsi de şu anda kendimi ifade etmeye yetmez.Ödüllere doymayan bir filmin fazla söze gerek duymadığı belli zaten.

Audrey Tautou'nun ister mimikleriyle,isterse de oyunculuğuyla harika bir iş başardığını söylemeden geçmek mümkün değil.O kadar sade,o kadar inandırıcı ve o kadar yerinde davranışlarla Chanel'i oynamış ki,insan bir an durup düşünüyor-Acaba ikizler mi? diye.Başta da söylediğim gibi,bu konularla fazla ilgilenmeyen birinin bu filmden çıkaracağı tek ders,yolunda ilerlemekten vazgeçmemesidir.Ama bir moda hayaliniz varsa ve daha da beteri bu gerçekleşmemişse,mutlaka daha fazlasını düşünürsünüz.Hep kafanızda bir "Acaba" döner... Coco'nun son sahnedeki kolleksiyonuna bakışı ve o duyguları yaşamak,kendi yaptığın bir esere kenardan bakmak ve bunun senin olduğunu her kesin bilmesi...Bundan daha gurur verici bir şey var mı?...

Tek eleştirim filmin kısa olması.Yani onun moda dünyasında yaptığı değişikliklere daha derinden tanık olmak isterdim.O kararlarını verirken insanların yüzlerinde beliren önce şaşkınlık,sonra kibir,sonraysa kabullenmeyi daha fazla görmek isterdim. :)Audrey'le kalmayalım,diğer oyuncular da ona ayak uydurmakta ve karakterleriyle bütünleşmekte hiç zorluk yaşamadılar.Özellikle de Alessandro Nivola.O kadar değişik ve farklı bir havası vardı ki.İnsan hala aynı filmi izleyip izlemediğini sorguluyor bir an. :)

Kadınların söz hakkının olmadığı ve giyimlerini bile erkeklerin düşüncelerine göre seçtikleri,rahatsız bir dönemde Coco'nun bu değişik hali,bence her kese iyi gelmişti.Sadece bazılarının işine gelmedi o kadar. :)

İzlenmeli mi? EVET,mutlaka.:)

_Eva_

You Might Also Like

0 yorumunuz