Bu ara izlediklerim

Sherlock (Dizi)

2/08/2015


Sherlock, Mark Gatiss tarafından televizyon için geliştirilen Sir Arthur Conan Doyle'ın aynı adı taşıyan romanlarına dayalı Britanya televizyon dizisidir. Dizinin 90 dakikalık ilk bölümü 25 Temmuz 2010 günü BBC One televizyon kanalında, "Mini-Dizi" olarak yayınlanmaya başladı. Ancak gördüğü büyük ilgi sonucunda diziye devam edilmesine karar verildi. Dizinin 2. sezonu 1 Ocak 2012'de başladı. 15 Ocak 2012'de yayınlanan 6. bölüm ise 2. sezonun final bölümü olarak seyirciyle buluştu. Dizinin en son 3.sezonu yayınlanmıştır. 4.ve 5.sezon onayı verilmiştir.

Dizi romandan farklı olarak 2010'lu yıllarda geçiyor. Sherlock Holmes'ün kredi kartları, cep telefonu ve laptopu var, otomobil ve metroyu kullanıyor. Anlatıcımız Dr. John Watson ise alışılagelmiş şekilde kağıt ve kalem kullanarak hatıra yazmıyor, bir blog adresi var ve düzenli olarak oraya yazılar gönderiyor.
Kaynak Vikipedi - SherlockSir Arthur Conan Doyle - Sherlock Holmes kitabındada demiştim,Sherlock dizisi hakkında yazı yazacaktım diye. İşte geldim.Aslında bu bir taslaktı,neredeyse 2 ay falan olacak ki duruyor.Sonunda yazmaya karar verdim. :)


Kitaplarının daha hepsini okumasam da,kitaplar dizi arasındaki dağlar kadar,ama o kadar da belli olmayan ( ;) ) farkları anlayabiliyorum. Sherlock'un ve Watson'un modernliği en belirgin olanı.Bilgisayar kullanmaları,her yere arabayla gitmeleri çok acayip.Vakalarda bile farklar var.İçeriği,zaman dilimi ve bazı küçük ayrıntılar değiştirilmiş sezonda.


Diğer dizilerden farklı olarak 1,5 saat olması da işin ilginç yanı.3 sezon ve her bölüm göz dolduran tarzda.Effektler bir harika. :) Duyduğuma göre 4 ve 5. sezonların da onayı alınmış.Bu konuda bilgisi olan lütfen beni aydınlatsın. :/


Karakterlerde de büyük değişiklikler var.Tamamen farklı. :) Mesela Moriarty...Kendisine kitaplarda daha ulaşamasam da,filmde çok eğlenceli bir kişiliğe sahip.


İnsan kötü karakter olsa bile sevmeye zorlanıyor.Bir türlü kötü diyemiyorsun. :)


Mesela Irene Adler...Kitapta birkaç yerde geçse ve bildiğim kadarıyla Sherlock'la her yakınlaşmaları olmasa da,filmde bu kadın oldukça ilginç bir kişiliğe sahip.


Kendinden emin ve Sherlock'a gerçekten aşık. Çok hoş. :)


Kitapta daha Mycroft Holmes'la da tanışmadım,ama buradan ne kadar garip bir kişiliğe sahip olduğu anlaşılıyor.Aslıda kardeşini seven,onu korumaya çalışan,ama bunu farklı yollarla deneyen biri kendisi. :)


Ya aslında yazıyı sadece resimlerle süslesem olmaz mı? :/  :)


Instagram'dan takip ettiğime göre çekimler hala devam ediyor ve bu hepimizi mutlu eder herhalde. :)Bu da bir ara benim tabletin ana ekranı. :)


Teşekkürler. :)

You Might Also Like

0 yorumunuz