Bence Güzel

Ters Yüz (Inside Out) (Bence Güzel)

12/03/2015

Küçük Riley için hayat, babasının San Francisco’da yeni bir işe başlamasıyla baştan aşağıya değişir. Orta-Batı’daki yaşamını geride bırakan Riley'ı şimdi yeni bir ev, okul ve arkadaşlar beklemektedir. Peki içindeki duyguları o ne söyler? Neşe (Amy Poehler), Korku (Bill Hader), Öfke (Lewis Black), Nefret (Mindy Kaling) ve Üzüntü (Phyllis Smith)... Riley'in zihninin içinde yaşayan, ona günlük hayatında tavsiyeler veren duyguları bu yeni hayata alışırken ufak bir kaosa neden olacaktır. Neşe, Riley’nin en önemli duygusudur ve onu hep pozitif tutmaya çalışır ama diğer duygular bu yeni hayatına uyum sağlama konusunda biraz şaşkındır...
Orijinal fikri ve yönetmenliği Pete Docter’a ait olan eğlenceli animasyonun senaristi Michael Arndt. Disney ve Pixar'ın ortak yapımı filmin orijinal seslendirme kadrosunda ise Amy Poehler, Bill Hader, Mindy Kaling, Phyllis Smith ve Lewis Black gibi isimler yer alıyor.
Film izlemek ne de güzelmiş.Uzun zamandır izlememiştim. :D

Can'la izlediğimiz ilk film ve muhtemelen bu konumda da hafızama kazınacak.Şimdi nerde görsem "aaa bu sevdiğim animasyonlardan biriii" değil de, "aa bunu ilk kez Can'la izlemiştiiim" diyeceğimdir. :D

İzlediğim,daha doğrusu izlediğimiz film bir animasyon. Çizgi filmi tadında,eğlenceli ve bence izlenmesi gereken bir animasyon.


Filmin konusu olaylara gösterdiğimiz tepkiler. Bizim duygularımız. Onları kim yönetir?


Film Riley'in doğması ve Neşe'nin onunla birlikte hayat yolculuğuna adım atmasıyla başlıyor.Riley neşe sayesinde hep gülümsüyor ve ailesiyle birlikte çok güzel anılar biriktiriyor. Ama bir süre sonra olaya başka duygular; Korku, Öfke, Nefret ve tabii ki Üzüntü karışıyor. Anılar biraz daha renkleniyor,bazen bazıları unutuluyor.


Korku,adı üstünde korku. :D Olaylara karşı tereddütle yaklaşıyor,her zaman en kötüsünü düşünüyor. En mutlu anlarda bile 'ya bu olursa?' modunda. 


Her şeye öfkelenen ve en basit durumlarda bile çileden çıkan Öfke. Kaşları hep çatıktır. :D


Nefret aslında filmde o kadar alımlı ve güzel ki,nefret etmek mümkün değil. :D Ama yine de olaylara karşı hep bir huysuzluk,hep 'ıııhhh olmadı'lık. :/


Veeee üzüntü.Olmazsa olmazımız. Aslında bazen olmasa daha iyi dediğimiz duygu. Filmde Gupse Özay'ın sesiyle can bulan Üzüntü, aslında çok tatlış bence. Her durumda üzülen, yorgun görünümlü,ama tatlışmı tatlış karakter. :) Sadece işleri karıştırdı biraz. :/. 


Neşe ise her zamanki gibi olaylara karşı pozitif yaklaşımı ve kendinden emin duruşuyla her zaman günü kurtarır. Hatta Riley rüyasında bile onun sayesinde en güzel anılarını görür,mutlu olur. :)


Bütün bu duygular Merkez'de anılar biriktiriyor.Düşünsenize,binlerce anı. Her dakika,her saat,tüm yaşadıklarımız.:)  Ama bunlardan birkaçı var ki,çok önemli anılardır. Bunlara Çekirdek Anı deniyor.Riley'ın her zaman hatırlayacağı ve en mutlu olduğu anıları. 


Üzüntü son zamanlarda kendini durduramaz ve  hangi küreye dokunsa anılar hüzünlü anılara dönüşür. Üzüntüye kürelerden uzak durması gerektiği söylense de dinlemez ve alemi birbirine katar. Kendisi de, Neşe de kendilerini Merkez'den çok uzakta bulurlar. Şu işe bakın ki,Riley'ın şu anda en çok Neşe'ye ihtiyacı vardır. Yeni ev,yeni okul ve tamamen farklı hayat onu etkilemiştir. Ama şu anda tüm iş Nefret, Öfke ve Korku'ya kalmıştır. 

Neşe bir şekilde Merkez'e dönmeli ve Riley'ı mutlu etmelidir.


Spoiler yok,ama çok duygusal anlar da vardı. Bing Bong mesela. :(


Film çok güzeldi.İnsan duygularını bir kez daha gözden geçiriyor ve onların hayatımızı nasıl yönettiklerine şaşırmadan edemiyor. Bazen öfkeye,bazen korkuya,hatta nefrete bile ihtiyaç duyarız. Hepsi bir arada,bizi biz yapan şeyler. 

Tüm duygular kendi karakterleriyle özdeşleşmişti gerçekten. İç ve dış görünüşleriyle birebir. Gerçekten harika bir iş başarılmış. :)

İzlenmeli mi? İzlenmeli.

Özellikle de sevgiliyle. :D

Ters Yüz (Inside Out) fragman


You Might Also Like

0 yorumunuz