İlginç konular

20 Ocak (20 Yanvar) Allah Sabır Vermesin!!!

1/20/2014Kara Ocak[1] (Azerice: Qara Yanvar), Kara Cumartesi[kaynak belirtilmeli] veya 20 Ocak faciası[2], 1990 Ocağında 19'unu 20'sine bağlayan gece Sovyet Ordusu'nun Azerbaycan SSC'nin başkenti Bakü'ye girmesiyle gerçekleştirilen katliam.
Ermenilerin son zamanlarda artan toprak taleplerine ve SSCB'nin rehberliğine tepki gösteren geniş bir Azeri kitlesi, Bakü sokaklarına çıkarak durumu protesto etmiştir. Azerbaycan'da "Ermeniler dışarı" sloganlarıyla gösteriler başlamış, ardından Ermenistandan kovulan Azeri mülteciler Bakü ve Sumgayt’taki Ermeni mahallelerini kuşatmışlardır. Olaylarda 32 Ermeni hayatını kaybetmiştir. Bu olayların ardından Ermeniler Azerbaycan'ı terk etmeye başlamıştır.[3] 13 Ocak 1990'da başlatılan Bakü Katliamını durdurmak iddiası ile Sovyet Ordusu Bakü'ye girerek isyanı kanlı bir biçimde bastırdı. Sovyet birlikleri, 20 Ocak 1990'da Ermenileri korumak iddiası ile Bakü'ye giderek 143 kişiyi öldürdü.[4] Sovyet Ordusunun sert müdahelesi Azeri halkında büyük tepkilere sebep oldu. Bu bastırma protesto eden Azerileri cezalandırmaktan öte, artan milliyetçi akımları ve bağımsızlık girişiminde bulunabilecek tüm Sovyet cumhuriyetlerine bir göz dağı niteliğindeydi. Ancak bu taktik geri tepti ve Sovyet yönetimi altındaki Azerbaycan'da, diğer Sovyet cumhuriyetlerinde de olduğu gibi, milliyetçilik akımını ve bağımsızlık talebini hızlandırarak, Azeri halkında Sovyet yönetiminin topluca reddine neden oldu ve Sovyetler Birliği'nin çöküşünü hızlandırdı.[5]

Hiç bir düzeltme yapmadan paylaştığım bu yazı Vikipedi'dendir.İşte bizim güvenip de bilgi almaya çalıştığımız Vikipedi. 32 kişi için (onlara kişi ya da insan sıfatının her hangi birini yakıltırdığım için halkımdan özür diliyorum) 143 kişi can verdi.Hem de vahşice.Biz sadece onları Baküden çıkarmaya çalışmıştık ama onlar...Her neyse,bunlar yıllardır konuşuluyor zaten.Esas olan dinleyen ve icra eden.Malesef ki yıllardır da bu şekilde konuşarak kalıyoruz.Daha fazla ileri de gidemedik!Bunun sebebi bizim aptallığımız mı,yoksa devletin 'zekiliği' mi pek bilinmiyor.Ama kesin olan şu ki,bu durum düzelmeyecek.İnanmam için hiç bir sebep yok!!!

Bir yerlerde onlar için hatıralar kurulması onların ruhlarının sakin ve rahat olduğunu göstermez!!!
_Eva_

You Might Also Like

0 yorumunuz